Wednesday, October 16, 2013

Jak to jest z wyborem przedmiotów na danym kierunku...

Pod moją poprzednią notką pojawiło się kilka interesujących pytań na temat wyboru przedmiotów. Ok, a zatem jak to wszystko wygląda....

UWAGA: Mówię tylko i wyłącznie o mojej uczelnii. 

Jeśli ktoś chce studiować, załóżmy odpowiednik "Filologii Angielskiej" w USA, czyli "Major in English", to na mojej uczelni wygląda to tak:

Dziedziny przedmiotów jakie musicie zaliczyć są z góry narzucone, ale z danej dziedziny możecie wybrać taki przedmiot, który Was najbardziej interesuje lub uznacie, że jest najbardziej przydatny np., ja, żeby zaliczyć przedmioty GENERAL czyli ogólne, ale obowiązkowe zajęcia, które nie mają nic wspólnego z moim głównym kierunkiem musiałam wybrać dwa przedmioty z dziedziny SCIENCE - tam z kolei miałam do wyboru np. Biology, Geography, Physics itp. Zdecydowałam się wybrać przedmioty z biologii i tak oto w zeszłym semestrze miałam "Biology 101 - Concepts of Biology", a na następny semestr (wiosenny) wybrałam "Biology 181 - Marine Biology."

Po zaliczeniu wszystkich przedmiotów ogólnych czyli wspomnianych GENERAL, mogę w końcu zacząć wybierać przedmioty związane ściśle z moim głównym kierunkiem czyli np. "Major in English" albo "Major in Spanish" czy też "Major in Cyber Security." Plusem jest jednak fakt, że po zaliczeniu wszystkich przedmiotów GENERAL nie muszę iść dalej kierunkiem głównym, który wybrałam na poczatku, a mogę go zmienić. Tak właściwie kierunek możecie zmienić nawet wtedy, kiedy już zaczniecie uczęszczać na zajęcia związane ściśle z kierunkiem "Major in Spanish" - jeśli zaliczycie choć część przedmiotów związanych z "Major in Spanish" to oczywiście dostaniecie za to kredyty, ale nie będą się one liczyły do nowego kierunku, który obierzecie np. "Major in Cyber Security" - do nowego kierunku będą liczyły się tylko przedmioty z dziedziny GENERAL, czyli te, na które musicie uczęszczać zanim zaczniecie wybierać przedmioty związane z głównym kierunkiem.

Jeden czytelnik mojego bloga słusznie zauważył, że każdemu przedmiotowi przypisywany jest numer. Numery przypisane danemu przedmiotowi są 3-cyfrowe. Przedmioty oznaczone numerem 101, to zwykle tzw. introductory classes, czyli zajęcia wprowadzające do danej dziedziny. Np. kiedy uczęszczałam na zajęcia Biology 101, uczyliśmy się tam podstaw biologii np. o komórkach, o tym co się w nich znajduje (mitochondria, jądro komórkowe etc.), o początkach życia na Ziemi, o ekosystemie itp. Im wyższy numer przy danym przedmiocie, tym dalej zagłębiamy się w daną dziedzinę. Zwykle wyższy numer to i wyższy poziom, ale nie koniecznie - może to też być numer odróżniający jedną ścisłą dziedzinę od drugiej - np. numer 181 przypisany jest w przypadku mojej uczelnii do "Marine Biology" czyli ściśle o podwodnym życiu w morzach i oceanach, zapewne pojawią się też infomracje na temat ochrony raf koralowych, o łańcuchu pokarmowym danych morskich zwierząt czyli np. czym żywią się żółwie lub jeżowce. Innym przedmiotem z dziedziny Biologia może być np. Biology 150 - Human Anatomy - czyli ściśle o budowie narządów i układów ciała człowieka.

Okay, to był post na szybko i mam nadzieję, że coś udało mi się wyjaśnić :) Nie wiem ile razy napisałam słowo "ściśle", ale policzę jak wrócę, a teraz zmykam do sklepu po jakieś jedzenie. W razie dodatkowych pytań - piszcie do mnie na e-maila albo w komentarzach. C U!

6 comments:

 1. Dobrze to opisalas:)Mam pytanie:czy u Ciebie konieczne jest najpierw zaliczenie przedmiotow general a pozniej mozesz dopiero brac te zwiazane ze swoim kierunkiem?Bo u mnie jest tak ze od 1 roku moge sobie mieszac i brac przedmioty kierunkowe nawet i te oznaczone cyfra 3 czy 4(czyli te o wyzszym stopniu).
  Kolejne pytanie:czy tez czujesz ze bankrutujesz jezeli chodzi o drukowanie materialow?Niektorzy profesorowie zycza sobie np wydrukowania 50 stron artykulu i przyniesienia go na zajecia.Wlasnie wydrukowalam sylabusy i 35 stron na jutrzejsze zajecia.
  Pozdrawiam:)

  ReplyDelete
 2. Teoretycznie mogę sobie mieszać przedmioty kierunkowe z general, ale nie robię tego, gdyż wciąż zastanawiam się nad swoim general. U mnie jest też tak, że mój advisor wysyła do mnie "recommended sequence of classes" czyli np. sugeruje mi co wziac najpierw, a co pozniej. I tez do niektorych przedmiotow, ktore musze wziac pozniej jest wymagany przedmiot 101 czyli wprowadzający jak np. w przypadku pisania. Zanim wezme kolejne writing classes, to na samym poczatku musialam zaliczyc wrtg 101.
  Ja syllabusy zawsze drukuje bez wzgledu na to czy to online class czy nie, wiec tez troche wydaje na papier np. teraz jak patrze na ilosc papierkow po ostatnim semestrze to wychodzi na oko jakies 500 sztuk. Czasem tez drukuje cos co uwazam, ze warto miec pod ręką w trakcie pisania czy innych prac oraz to co warto zapamietac. no, troche tego jest... niektorzy syllabus maja rozpisany na 50 stron! 0_0

  ReplyDelete
 3. A jak wygląda koniec studiów? i realia po ich ukończeniu? :)

  ReplyDelete
 4. Zjadło mi komentarz, więc napiszę raz jeszcze ;)
  Jak wygląda koniec studiów i jakie są realia po ich ukończeniu?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Co masz na mysli mowiac realia po ukonczeniu? Jesli chodzi o koniec to aplikujesz na graduation I dostJesz dyplom. A co sie dZieje przed dostNiem samego dyplomu to jeszcze sie nie orientowalam, Bo przede mna I tak jeszcze dluga droga ;)

   Delete
 5. Kolejne informacje :-) Staram się uporządkować wszystko by zrozumieć choć trochę, ale idzie mi coraz lepiej.
  Pozdrawiam Paweł Zieliński

  www.twojwybortwojaprzyszlosc.pl

  ReplyDelete