Monday, April 16, 2012

Prawo jazdy w USA.

W sobotę (April 16, 2012) mąż zawiózł mnie do DMV (http://www.mva.maryland.gov/), przy czym nie myślcie sobie, że on mi pomaga załatwić jakąkolwiek sprawę - mówił, że jak chcę się otrzaskać z USA, to muszę większość spaw, czy to papierkowych czy mniej papierkowych, załatwić sama. A więc usamodzielniam się sama i otrzaskuję się sama. Rozumiem też podejście do mnie mojego męża, który wie, że nie czuję się tutaj jeszcze tak swobodnie jak w Polsce, ale wie też, że chcę się tak poczuć i mnie do tego motywuje, co wiem, że wyjdzie mi na dobre :)

Wracając do DMV... Weszłam do budynku i tak się rozglądam i myślę... gdzie tu iść? W końcu zobaczyłam nad swoją głową napis 'Infomation' - ustawiłam się więc w kolejce do informacji i czekam na swoją kolej. Myślałam, że dłużej mi to zajmie, bo kiedy ostatnio przyjechałam do tego miejsca, było tak zatłoczone, że wyszłam i powiedziałam mężowi, że chyba przyjedziemy innym razem. Po pięciu minutach woła mnie pewien Pan z informacji i pyta w czym może pomóc. Pokazuję mu więc moje europejskie prawo jazdy a także drugi dokument (także prawo jazdy), które zrobiłam w bazie wojskowej w Niemczech (potrzebowałam ich, żeby poruszać się autem po terenie bazy) i które kosztowało mnie symboliczne $10. Pytam się zatem co muszę zrobić żeby dostać prawko, na co Pan odpowiada, że dzisiaj już raczej nic nie zrobimy, bo system się zepsuł, ale za to dał mi kartkę z informacją jakich dokumentów potrzebuję. Mam je zebrać i przynieść następnym razem. Pan zapytał się czy mam już Green Card, odpowiedziałam, że nie, ale że mam paszport. Podałam paszport mężczyźnie, on otwiera na wklejonej wizie i ku mojemu zaskoczeniu, pokazuje mi, że mam nieważną wizę. Niestety nie potrafił zinterpretować pieczątki na podstawie której wciąż mam prawo wjeżdżać do USA przez rok, dopóki nie dostanę GC (na którą jeszcze czekam). Przy okazji dostałam też informację, że muszę zapisać się na 3-HOUR DRUG AND ALCOHOL EDUCATION PROGRAM + adresy internetowe stron, gdzie mogę odbyć kurs online. Po kursie muszę iść w jedno miejsce, zapłacić i podejść do testu. 

A oto wykaz dokumentów, które trzeba dostarczyć do DMV: http://www.mva.maryland.gov/Driver-Services/Apply/proof.htm oczywiście nie wszystkie, a po 1 albo 2 z każdego podpunktu.

Teraz poczekamy na moją GC - jutro dzwonię w tej sprawie do Department of Homeland Security USCIS.

2 comments:

  1. i jak sie okazalo w dmv, jestes na terenie usa nielegalnie...

    ReplyDelete
  2. Wcale nie :) SSN dostałam i Pan powiedział, że poczekamy na moje GC :)

    ReplyDelete